Mi a különbség a pszichológus, a pszichiáter és a terapeuta között?

Pszichiáternek orvosi diplomával és pszichiátria szakvizsgával kell rendelkeznie. Gyógyszereket csak a pszichiáter írhat fel.

A pszichológus bölcsész diplomával rendelkezik. Elsősorban iskolákban és a szociális szférában dolgoznak.

Pszichoterápiát szakorvos, pszichiáter, szakpszichológus végezhet, amennyiben valamilyen módszerspecifikus szakvizsgát tett.

 

Meddig tart egy terápia? Milyen időtartamú egy-egy terápia?

Vannak rövidebb és hosszabb terápiák, a három-öt hónapos terápiáktól egészen a több évig tartó terápiákig. A legtöbb terápiába esetében heti egy ülés az indokolt, de vannak esetek, amikor a heti több alkalom is szükségessé válhat. Egy találkozás átlagosan 45-55-percig tart. Ellenjavallt a terápia barát, rokon, munkatárs esetén.

 

Meg lehet-e gyógyulni?

A gyógyulás egy nagyon összetett folyamat. Függ a problémától: jól körülhatárolható vagy egy diffúz, meghatározhatatlan “szenvedésről” van szó. Függ attól, milyen korán érték a pácienst azok a hatások, amelyek hozzájárultak tünetek kialakulásához. A gyógyuláshoz az is szükséges, hogy a páciens motivált legyen, hajlandó legyen az idő ráfordításra és a rendszeres gyakorlásra.

Természetesen vannak esetek, amikor a teljes gyógyulást is el lehet érni. Ez főleg a konkrét, jól körülhatárolt problémák esetén a leggyakoribb. Vannak esetek, amikor a tünetek ritkulását, mérséklését tudjuk elérni.

 

Mit kell csinálni a páciensnek?

A páciens részéről fegyelmet és rendszeres gyakorlást igényel a viselkedés és kognitív terápia. Hajlandónak kell lenni szembenézni és megküzdeni azokkal a gondolatokkal, alapsémákkal, amelyek a szenvedést okozzák.

 

Mitől gyógyul, aki részt vesz a terápián?

A kognitív terápia azt állítja, hogy minden pszichológiai zavar mögött egy torzított, diszfunkcionális gondolkodás áll, amely a beteg hangulatát és viselkedését befolyásolja. Ezeknek a torzított gondolatoknak a reálisabbá tétele, módosítása a célja a terápiának.


Miben segíthetek?